Kasetli Tente

Komik bir sektörel isme sahip olan kasetli tente sistemleri genelde kafe, kış bahçesi ve basit usül spor salonlarının tepesinde yada yan kısımlarında dikey olarak bulunan sistemlerdir. Heme havalandırma için hemde buhar, koku ve ses kirliliğinin önüne geçmek için açılır kapanır olanan profesyonel tente sistemleridir. 

Kasetli Tente Nedir?

Kasetler çok eski yıllarda uzun bir süre müzik, film ve hatta oyun oynamak için kullanılan teknolojik nesnelerdi. İçerilerine sarılan bantlar üzerine işlenen müzik, resim veya oyun gibi materyaller ekrana yada hoperlorlere yansıtılarak dinleme izleme aktivitesi yapılırdı. Tente ile eski nesil teknolojik nesnelerin ne alakası var dediğinizi duyar gibiyiz. İsmi kasetli tente olan bu tente sistemlerine bu ismin verilmesi tamamen karakteristlik yapılarından kaynaklanmaktadır. Kaset radyo sistemlerini gözünüzün önüne getirin ve o sistemin tenteyi açıp kaparken getirebileceği hali gözlerinin önüne getirebilirsiniz. 

Kasetli Tente Çalışma Prensibi

Bu konuyu bizim özetlememiz gerekirse şu şekil de bir örnek verebiliriz. Kumaş tente kapandığında bir yerde görüntü kirliliği yapmayacak şekilde kaybolur. Yani her demir eklemli profilin arasına yada yukarıdan esnek bir yay gibi ilk ana noktasına göz yormadan çok ses çıkarmadan yerleşir. Dış görünüş olarak radyo kaseti sistemine benzedikleri içinde bu sistemlere kasetli tente sistemleri adı verilmiş diyebiliriz.

  • Kumandaya yada tenteyi kapanıp açılmaya tetikleyecek sisteme başlama komutu verilir.
  • Tente en arka raftan başlayarak eklemlerini bükmeye başlar.
  • Bükülen bu eklemler sayesinde kumaş gerileceği için yavaş yavaş kaymaya başlar. 
  • Kayma esnasında bükülmeye devam eden bu demir profiller kumaşı kıvrım yerlerinden katlamaya başlar. 
  • Kırılma, katlama ve toplanma işlemi tamamen bittiğinde artık kasetli tente sistemi ilk halinden daha az yer kaplıyor fakat hava, ışık ve ses geçirebiliyor hale gelir. 

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir